Blog prawniczy

Jak wybrać dobrego adwokata?

W życiu każdego z nas mogą zdarzyć się sytuacje wymagające doskonałej znajomości zagadnień z dziedziny prawa. Prawo dotyczy każdego z nas, chociaż zdecydowana większość społeczeństwa nie posiada stosownej wiedzy i wykształcenia w tym kierunku. To jednak nie oznacza wcale, że w sytuacjach różnorodnych wątpliwości, kłopotów prawnych czy też przy okazji sporządzania skomplikowanych umów lub pism procesowych jesteśmy pozostawieni sami sobie. W takich przypadkach możemy skorzystać z fachowej pomocy adwokatów. W tym artykule podpowiemy, jak znaleźć godnego zaufania, dobrego adwokata.

 

Doświadczenie i kompetencje przede wszystkim

Jak w każdym innym przypadku, tak i w sytuacji wyboru adwokata powinniśmy zwracać uwagę przede wszystkim na doświadczenie oraz kompetencje zawodowe. Doświadczenie dotyczy nie tylko stażu pracy, ale również ilości oraz specyfiki spraw, jakie do tej pory prowadził dany adwokat. Zanim więc zdecydujemy się z na skorzystanie z usług danego fachowca, warto porozmawiać z nim na temat jego specjalizacji oraz dowiedzieć się, jakie były efekty jego dotychczasowych działań. Jeśli jest taka możliwość, powinniśmy też poznać rekomendacje poprzednich klientów.

Kompetencje adwokatów ujawniają się nie tylko w ich wykształceniu, ale również specjalizacji oraz osiągnięciach. Jeśli potrzebujemy pomocy przy sprawie rozwodowej, powinniśmy skierować swoją sprawę do adwokata, który ma spore osiągnięcia właśnie w tej dziedzinie. Adwokat do spraw prawa gospodarczego to najlepszy wybór w przypadku obsługi prawnej firm, sporządzania czy opiniowania umów itd.

Staraj się poznać swojego adwokata

Zdarzają się sytuacje, w których pomoc adwokata ogranicza się do jednego, dwóch spotkań. Niekiedy jednak taka współpraca trwa nawet latami. W każdym przypadku jednak klient powinien mieć zaufanie do swojego adwokata, a ten z kolei musi pracować rzetelnie, sumiennie i zapewniać kompleksowe wsparcie. Dlatego przed nawiązaniem współpracy powinniśmy poznać swojego adwokata, aby przekonać się, czy rzeczywiście chcemy mu powierzyć swoją sprawę. Nawet podczas zwykłej telefonicznej rozmowy jesteśmy w stanie dokonać takiej weryfikacji.